Wycieki w
domu bądź mieszkaniu

Wykrywamy przecieki w dachach, balkonach, stropodachach, ścianach, stropach,
elewacjach oraz piwnicach

Skład Naszej Grupy DTS !

Wycieki w Mieszkaniu

Jeśli w jakikolwiek sposób podejrzewasz, że w Twoim domu doszło do awarii instalacji wodnej niestety raczej nie obejdzie się bez wizyty specjalisty. Zanim jednak zlecisz jakiekolwiek prace jest kilka czynności, które można wykonać samodzielnie w celu ustalenia źródła wycieku wody w mieszkaniu.

Pamiętaj, że woda szuka najprostszej do pokonania grawitacyjne drogi, zatem widoczna wilgoć w danej części mieszkania nie musi świadczyć o awarii dokładnie w tym miejscu

Galeria przykładowych wycieków
w mieszkaniach

Najczęściej zadawane pytania 🙂 !

Najlepszym sposobem są zdjęcia. Spotkaliśmy się raz z sytuacją, że deweloper przed oddaniem kluczy wezwał inżyniera, inżynier zrobił zdjęcia, włożył je później do teczki, a teczka została wręczona nabywcy wraz z kluczami. Wtedy można takie zdjęcie pokazać ekipie remontowej i wiadomo, gdzie można wiercić.

Każdy z nas ma teraz aparat w telefonie. Jeśli mamy dostęp do budowy, to warto z tego skorzystać i zrobić zdjęcia. Doradzamy wejść na budowę, włączyć nagrywanie filmu i przejść się po każdym pomieszczeniu. Bo nie wiemy, co później może się przydarzyć, a takie zdjęcia dużo ułatwiają.

Wyciek może powstać w różnych miejscach. Mamy instalacje bezciśnieniowe i ciśnieniowe. Ciśnieniowe to zimna, ciepła woda, centralne ogrzewanie. Wyciek z instalacji ciśnieniowej robi bardzo dużą szkodę. Przez to, że w nowoczesnym budownictwie używa się styropianu, to pod nim woda potrafi się rozejść po całym mieszkaniu. Może być pęknięty np. trójnik w łazience, a woda tak się rozejdzie, że ściany będą mokre do wysokości 50 m w całym mieszkaniu, niewykluczone, że i u sąsiada.

Innym problemem może być wyciek na kanalizacji. Tu zwykle zalanie jest miejscowe. Leje się w konkretnym miejscu i nie rozlewa nigdzie indziej. Wszystko dlatego, że wyciek na kanalizacji powstaje wtedy, kiedy to my lejemy wodę, a nie 24 godziny na dobę. Inaczej niż w przypadku wody użytkowej. Woda użytkowa, ze względu na ciśnienie, wycieka niezależnie od tego, czy ją lejemy, czy nie. Wypływa i robi szkodę. Jeśli wyciek jest na kanalizacji, to woda wypływa, jak się kąpiemy, myjemy ręce. I też wypływa jej określona ilość, stąd nie ma efektu nagłego i dużej skali.

 

Są takie, których można byłoby uniknąć. Zdarza się na przykład, że ekipa remontowa, montując geberit, przewierca się przez kanalizację. Dzieje się tak dlatego, że nie wiadomo, jak wygląda instalacja, którą zamontował deweloper czy hydraulik zatrudniony przez właściciela. Każdy hydraulik robi po swojemu. Nie ma konsultacji powykonawczej.

Różne: od źle dokręconej baterii, po przewiercenie się przez rury, po niedokręcone wężyki przy wannie. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że najbardziej awaryjne są rury zgrzewane. Wydaje się, że najprościej się je łączy i każdy wie, jak to się robi. A tak nie jest. Najtańsza zgrzewarka kosztuje 150 zł i fachowcy uważają, że nic więcej nie trzeba – ot, temperatura i się grzeje. Ale trzeba wiedzieć, jaka powinna być temperatura, a żeby to wiedzieć, należy przeczytać instrukcję. A kto z instalatorów czyta instrukcje? Nikt. Każdy robi tak, jak mu się wydaje, albo tak, jak ktoś powiedział, że ma być. Tymczasem technologia zgrzewania jest bardzo skomplikowana, wszystko trzeba uwzględniać: temperaturę, czas, średnicę rur. Przy zgrzewaniu jest też większe ryzyko, że coś pójdzie nie tak.

Dlaczego?

Przy tradycyjnej metodzie łączenia rur na instalacji w całym domu będzie 20 ukrytych połączeń. W przypadku rur zgrzewanych, tylko przy podłączeniu umywalki, można mieć 20 takich połączeń, bo rury do zgrzewania są sztywne. Łatwiej więc o błąd. Jak przychodzę do mieszkania, w którym pojawił się wyciek i które było kupione od dewelopera, to pierwsze pytanie, jakie zadaję, to, czy były robione przeróbki. Jeśli były, pytam, w którym miejscu było łączenie. I zwykle od tego miejsca zaczynam szukać. Najczęściej trafiam.

Lokalizacja wycieków nie jest tania. Ceny w zależności od regionu wahają się od 1,2 do 2 tys. zł. Firmy różnie liczą. My na przykład, jeśli jest wyciek, a go nie znajdziemy, to nie bierzemy za to pieniędzy. Inne firmy kasują za przyjazd, więc dla człowieka to finansowe straty.

99 proc. wycieków spowodowanych jest błędem ekip remontowych. Owszem, zdarzają się wycieki z winy ekip deweloperskich, ale o wiele rzadziej niż z winy ekip, które przychodzą po deweloperze, czyli ludzi zatrudnionych przez nabywcę mieszkania lub domu. W mieszkaniach, w stanie deweloperskim, wszystkie rurki wprowadza się na tynku, bo wiadomo, że nabywca i tak wezwie fachowca i będzie wszystko przesuwał. Tu, gdzie miała być wanna, będzie np. prysznic, ubikacja czy też umywalka będzie w innym miejscu, może nawet ściana zostanie przesunięta. W dzisiejszych czasach naprawdę trudno spotkać mieszkanie, w którym wszystko: od A do Z byłoby robione przez dewelopera.

Od 15 minut do nawet kilku dni w zależności od tego, jaki był to wyciek. Wczoraj mieliśmy zgłoszenie, klient poinformował, że cały czas leci mu woda z kanalizacji. Technik posprawdzał, podszedł do filtra pod zlewem, okazało się, że problemem jest odkręcony zawór. Dokręcił – 5 minut roboty. Ale bywają też przypadki bardzo czasochłonne. Jak jadę, nigdy nie wiem, jaki to będzie wyciek. Czy będę go lokalizował 5 minut, czy kilka dni. Dlatego cena jest ryczałtowa. Klient musi mieć wiedzę, ile zapłaci za usługę, ale też wie, że mi zależy na znalezieniu wycieku, bo to mój zarobek. A jak nie zlokalizuję wycieku, to nie otrzymam wynagrodzenia.

Jeszcze bardziej. Koszt osuszania jednego pomieszczenia, np. łazienki wynosi 3-5 tys. zł, a całego mieszkania w granicach 7-10 tys. zł. To czasochłonne i używa się do tego specjalistycznego sprzętu.

Kamera termowizyjna nie jest panaceum na wszystko. W ciągu 5 lat działalności, samą kamerą zlokalizowałem tylko trzy wycieki. Kamera odczytuje tylko temperaturę z powierzchni. O ile w instalacjach centralnego ogrzewania, kamera wyłapie rurki, to i tak nie rozwiązuje sprawy, bo widzimy rurki, ale nie wyciek. Zimnej wody w ogóle nie da się zlokalizować kamerą. Niektórzy używają kamery termowizyjnej i robą jakieś wnioski, a tak naprawdę bez prób ciśnieniowych nie da się wiele stwierdzić. Lepiej wezwać fachowców, którzy mogą zrobić próby ciśnieniowe, podłączyć gaz i w ten sposób znaleźć wyciek.

Sprawa nie jest prosta. 99 proc. wycieków powodują nierzetelni wykonawcy, a taki wykonawca nie poczuje się do odpowiedzialności. Problem jest też taki, że ludzie zlecają roboty bez żadnych papierów. Nie podpisują umów. Gdy coś się wydarzy, zgłaszają się do instalatora czy ekipy, a ekipa umywa ręce.

Jeśli chodzi o deweloperów, to oni z kolei mają zapisane w umowach, że już niewielkie zmiany powodują utratę gwarancji. Dlatego tak ważne jest posiadanie ubezpieczenia. Jak tylko mamy papiery na dom czy mieszkanie – od razu powinniśmy ubezpieczyć nieruchomość. Bo nie wiemy, co może się stać dziś czy jutro. Często zdarza się, że jestem wzywany, jest wyciek, pytam, czy jest ubezpieczenie, to słyszę, że nie, bo dopiero się wprowadziliśmy i jeszcze nie zdążyliśmy.

Ubezpieczyciele w Polsce, nie wiem dlaczego, nie dochodzą, czyja jest wina w przypadku zalania mieszkania lub domu. W Stanach Zjednoczonych nie da się zrobić żadnej roboty bez inżyniera robót ukrytych. Jak nie ma podpitej pieczątki inżyniera, to nie można ubezpieczyć nieruchomości. W Polsce nie szukają winnego, chyba że samemu się go zgłosi. Wtedy będą go ścigać. Ale jeśli się powie, po prostu, że pękła rurka, to wypłacą określoną kwotę i tyle.

Przeczytaj cały artykuł naszego fachowca

Kontakt

Lista Oddziałów Terenowych:

Nasza Lokalizacja
Odwiedź nas !

Wyślij nam wiadomość !

Nasz zespół odpowie Ci najszybciej
jak tylko to możliwe 🙂 !

  Wycieki24.pl
  Telefon: 797 - 344 - 339
  Email : Wycieki24@grupa-dts.pl
  Ul. Apteczna 1B, 05-075 Warszawa
  NIP : 9522236887

  © 2023 – Wszelkie prawa zastrzeżone przez Wycieki24.pl, Strona została wykonana przez : Geometry Graphics